Bizden Haberler
Proje - Şubat 2016

Hastane Projelerinde En Önemli Etken: Planlama

ACENDIS Kurucusu ve CEO’su Hasan Şahin, hastanelerde sağlıklı ve verimli tıbbi cihaz yönetimi hakkında görüşlerini paylaştı.

Hastanelerde sağlıklı ve verimli bir tıbbi cihaz yönetimi sizce nasıl planlanmalıdır?

Sağlıklı ve verimi bir tıbbi cihaz yönetimi için en önemli koşul ilgili hastane projesi için gereksinim duyulan tıbbı cihazların belirlenmesi ve tedarik edilmesine ilişkin etkin bir planın yapılmasıdır. Etkin bir planlamanın yapılması için kısa, orta ve uzun vadeli cihaz ihtiyaçlarının ve istenilen cihaz kapasitelerinin de belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bu cihazları en etkin şekilde kullanacak hastane personeli de çok önemli bir faktördür. Hastane personelinin satın alınan cihazlar konusunda eğitilmesi cihazların tam kapasiteyle kullanılabilmeleri acısından çok büyük önem taşımaktadır. ACENDIS hastane yönetimlerine bu nedenle projelerinin ilk basamağı olan planlamadan, cihaz tedarik alımına ve personel eğitimi konularına kadar geniş̧ kapsamlı destek sunmaktadır.

Tıbbi cihaz sektörünün yasadığı güncel sorunlar ulusal ve uluslararası ölçekte sizce ne tür benzerlikler ve farklılıklar gösteriyor?

Türkiye’de tıbbi cihaz sektörü̈ Ar-Ge temelli olmaktan ziyade montaja yönelik bir nitelik göstermekte ve düşük teknolojik içerikli ürünlerin yoğunluğu söz konusu ve ihtiyaç̧ yüzde 85’i aşan oranlarda ithalatla karşılanmakta. Diğer yandan tıbbi cihaz sektörü hem ulusal hem de uluslararası arenada dünya çapında görülen ekonomik krizlerden olumsuz olarak etkilenmekte. Bir de kalitesiz cihazların düşük yatlarda piyasaya sunulması her sektörde olduğu gibi sağlık sektörünü de olumsuz olarak etkilemektedir. Bu yüzden hastaneler tarafından hazırlanan teknik şartnamelerin CE sertifikaları dışında ürün performans kriterlerini de dikkate almaları gerekmektedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren tıbbi cihaz sektörünün uluslararası arenada söz sahibi olabilmesi sizce hangi koşullara bağlı olarak oluşturulabilir?

Türkiye’de faaliyet gösteren tıbbi cihaz sektörünün uluslararası arenada söz sahibi olabilmesi için kamu, sivil toplum örgütleri, özel sektör, akademisyenler ve sanayiciler arasındaki işbirliği çok önemlidir. Hem kamusal hem de özel sektör alanında imalat teknolojileri desteklenmeli ve sektöre ilişkin Ar-Ge altyapısı oluşturulmalıdır. Sağlık kuruluşlarındaki biyomedikal ve klinik mühendisliği birimleri geliştirilmelidir. Kısacası hukuki düzenlemelerin yanında uluslararası rekabetle basa çıkabilmek için modern cihazların yurtiçinde üretimi de çok önemli bir yer tutmaktadır.

Geleceğin tıbbi cihaz teknolojisini ve sağlık profesyonellerinin teknolojiyle kuracağı ilişkiyi nasıl görüyorsunuz?

Teknoloji her alanda olduğu gibi tıbbi alanda da hızla gelişmektedir. Bu teknolojinin ürünü olan cihazların etkin ve en yüksek kapasitede kullanımı sağlık profesyonellerinin elindedir. Sağlık profesyonellerinin uzmanlığı bu teknolojiyi takip etmelerini ve en uygun şekilde kullanmalarını gerektirmektedir. Alanlarında kendilerini geliştiren ve cihazların kapasitesi hakkında en kapsamlı şekilde bilgilendirilen sağlık profesyonelleri etkinliği maksimuma çıkaracaktır. Bu yüzden ACENDIS olarak sağlık personellerinin eğitilmesine ilişkin sunduğumuz hizmetime çok önem veriyor ve müşterilerimizden aldığımız geri dönüşlerle bu hizmetimizi daha da mükemmelleştiriyoruz.


Teknik Servis - Şubat 2016

Periyodik Bakım Tıbbi Cihazlarda Arıza Oranını En Az %25 Azaltıyor

ACENDIS Satış & Servis Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, “Rutin servis ve bakımlar, cihaz arızalarının önlenmesi ve cihazınızın çalışabilir konumunun en uzun sürede tutulması açısından büyük önem taşımaktadır. Periyodik bakımı yapılan cihazların, bakımı yapılmayan cihazlara oranla en az % 25 daha az arızalandığını gözlemlemekteyiz.” dedi.

Periyodik Bakımlar Cihazların Ömrünü Uzatıyor

Biyomedikal cihazların periyodik bakımlarının yapılmasının, sadece meydana gelebilecek arıza oranını düşürmesi dışında göz ardı edilen birçok faydayı beraberinde getirdiğine değinen Köroğlu, “Cihazların periyodik bakımının yapılmaması nedeniyle arızalanma veya yanlış değerlendirme riski yüksek olmaktadır. Periyodik bakımlar sayesinde; cihazlardan istenen performansın alınması, bakım sırasında kullanıma bağlı hataların fark edilip kullanıcıların kullanım konusunda eğitilmesi ve önlemlerin alınması mümkün olacaktır. Bakım sırasında uygun olmayan sarf malzeme kullanımının tespit edilip ilgili kişilerin bilgilendirilmesi ve cihaz performansını düşüren durumların ortadan kaldırılması sağlayacaktır. Cihazların kullanım ömrünü uzatmak için periyodik bakımlarını ihmal etmemek gerekmektedir.” dedi.

Servis Anlaşmaları Yapılan Yatırımın Bir Koruması Olarak Algılanmalı

ACENDIS Satış & Servis Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, tıbbi cihazlarda periyodik bakım ve servis hizmetlerinin önemini konusunda bilgi verdi.

Köroğlu “Belirli servis maliyetleri sayesinde bütçe planlaması kolaylaşıyor ve yüksek acil onarım maliyetinin önlenmesi ile, cihazın kullanım maliyetinin düşürülmesi mümkün hale geliyor. Servis anlaşmaları yapılan yatırımın bir koruması olarak algılanmalıdır ve kullanım maliyetini düşürmek için oldukça önemli bir işlemdir.” dedi.

Periyodik Bakımlar; Hasta, Hastane ve Cihaz Güvenliği İçin İhmal Edilmemeli

ACENDIS Satış & Servis Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, hayati önem taşıyan bu bölümlerde kullanılan ekipmanların kalitesi ve cihazı kullanan ekibin tecrübesi, operasyonların başarılı geçmesinde büyük önem taşıdığının altını çizdi ve konuşmasına şöyle devam etti: Hastanelerde kullanılan teşhis ve tedavi amaçlı tüm tıbbi cihazlar, hasta tedavileri ve açısından önemi çok yüksek cihazlardır. Bu anlamda özellikle ameliyathaneler, yoğun bakımlar, merkezi sterilizasyon ünitelerinde bulunan cihazların periyodik bakımları aksatılmamalıdır.

Hasta tedavisinde kullanılan cihazların işlevlerini aksaksız olarak yapabilmeleri gerekir. Hastane, hasta ve cihaz güvenliğinin sağlanması, performans ve arıza miktarını düşürdüğü için zaman ve hasta kaybını azaltacaktır. Arızalı olarak saptanan cihazların onarım ve kalibrasyonunun yapılması güvenilir cihazlarla personel ve doktor kadrosunun verimliliği artacaktır. ACENDIS olarak periyodik bakım ve onarım çözümleri ile işbirliği yaptığımız hastanelerde oluşan teknik cihaz arızalarına, tecrübeli ekibimiz ile zamanında müdahale etmekteyiz.”

Uzman Teknik Personeller İle Çalışma Verimi Artıyor

Periyodik ve koruyucu bakımların, uzman teknik sorumlular tarafından belirlenen takvim çerçevesinde önceden belirlenmiş gün ve saatte yapılmasının, iş verimliliğine katkısının büyük olduğunu belirten Gürkan Köroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Uzman kadromuz, ilgili hastane personellerine verdikleri ayrıntılı cihaz eğitimleri ile servis hizmetlerini desteklemektedir. Bu çerçevede hastanelerin biyomedikal sorumlularına teknik ve bilgi desteğimizi, gerek hastane ziyareti, gerekse uzaktan teknik destek ile gerçekleşmekteyiz. Cihazların parça değişimine ihtiyacının olup olmadığının tespiti veya alternatif çözüm yollarının araştırılıp gerekli hızlı müdahalenin yapılması konusunda teknik servis bilgilendirme raporlarımız ile desteklerimizi sürdürüyoruz. Yaptığımız tüm bakım ve onarım işlemlerinin orijinal ekipmanla uyumlu olmasına özen gösteriyoruz.”


Teknoloji - Aralık 2015

Amfizem için yeni tedavi yöntemi “Akıllı Sarmallar”

Gelişmiş dünya ekonomilerinde hızla yaygınlaşan ve ölüm nedenlerinden biri olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisinde kullanılmaya başlanan “Pneum RX” Endobronşiyal akıllı sarmallar, Amfizem tedavisinde yeni bir umut oldu. 20 yıldır sağlık sektörünün anahtar teslim hastane projelerinde çözüm ortağı olan ve ileri teknolojiyi sağlık sektörü ile buluşturmayı ilke edinmiş olan Almanya merkezli ACENDIS firmasının çözüm ortağı Endoskopi Ltd. tarafından sunulan yeni tedavi yöntemine ile ilgili bilgi veren, Yrd. Doç. Dr. Fidan Yıldız “Amfizemli hastalar için mevcut tedavi yaklaşımları, akciğer işlevini, egzersiz kapasitesini ve yaşam kalitesini artırmakta çok etkili değil. Çünkü farmakolojik tedaviler hastalığın patofizyolojik zorluklarını ele almaz. Amfizem, akciğerin doğal elastik özelliklerinin kaybı ve artmış akciğer hacmiyle karakterizedir ve bunlar sonucunda solunum zorlaşır. PneumRx® Sarmallar hastalıklı dokuyu toparlayıp sıkıştırmak, hastalıklı havayolu ağında tekrar gerilim oluşturmak ve amfizemli akciğerde elastik geri tepmeyi mekanik olarak artırmak üzere tasarlanmış küçük, şekil hafızalı çift halkalı implantlardır. PneumRx® Sarmal küçük havayollarını gerdirip açık tutar ve böylece nefes verme sırasında havayolunun çökmesini önlemeye yardımcı olur. Hava yolunun gerdirilmesi, hava tutulması ve aşırı şişmeyi önlemek için tasarlanmış temel bir faydadır ve Sarmal tasarımının temel ve benzersiz bir unsurudur.” dedi. Yıldız, Türkiye’de, aralarında Üniversite Hastanelerinin de olduğu 31 hastanede uygulanan yeni tedavi yöntemi ile ilgili olarak, tedavi ücretinin SGK tarafından ödendiğini ve gerek hastalardan, gerekse doktorlardan aldıkları geri bildirimlerin oldukça olumlu olduğunu sözlerine ekledi. Yrd. Doç.Dr. Fidan Yıldız, doktorların yeni tedavi yöntemine yönelik detaylı bilgiye, http://www.amfizem.net adresinden ulaşabileceklerini sözlerine ilave etti.


Finansman - Aralık 2015

ACENDIS’TEN YATIRIMCILARA YURT DIŞI FİNANSMAN DESTEĞİ

20 yıldır Anahtar Teslim Özel Hastane Projelerinin Medikal Çözüm Ortağı olarak faaliyet gösteren Almanya merkezli ACENDIS firması, Alman Bankaları ile uzun yıllara varan işbirliği ile yatırımcılara kredi imkanı yaratıyor. Landesbank Baden Württemberg (LBBW) İhracat Finans Direktörü Volker Baucke, ACENDIS ile gerçekleştirdikleri işbirliği ile, uzun vade ve düşük faiz imkanları ile Türkiye’deki yatırımcılara ihracat ve yatırım kredisi verdiklerini belirtti. ACENDIS’in Finansman Direktörü Erdoğan Odabaşı ise, ACENDIS’in EULER HERMES GROUP ile uzun süredir devam eden işbirliği ile, Türk yatırımcıları ihracat ve yatırım kredi olanaklarından yaralandırdıklarını belirterek “Almanya’nın Hannover şehrinde, 1995 yılında kurulan firmamız, global hastane projelerine anahtar teslim çözümler sunarken, aynı zamanda, Alman Bankalarından sağladığı ihracat ve yatırım kredileri ile, sadece sağlık sektöründe değil, yatırım yapılan tüm sektörler için fırsat yaratıyor.” dedi. Türkiye’deki kredi faiz oranları ile kıyaslandığında yarı yarıya düşük faiz imkanı sunduklarını belirten Odabaşı, ACENDIS’in hedefinin tüm sektörlerde yatırımcılara destek olmak olduğunu belirterek “Bugüne kadar hastane yatırımcılarından, enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalara kadar, geniş yelpazede finansal modellemeler ile, yatırımcılarımızı Almanya’daki lokal finansörlerin kredi olanaklarından faydalandırdık” dedi. Odabaşı, 2015 yılında, Türkiye’deki zincir hastane gruplarına 40 milyon Euro kredi sağladıklarını belirtirken, 2016 yılında da yatırımcıları bu kredilerden faydalandırmaya devam edeceklerini sözlerine ilave etti. Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Levent Özdemir’de, Medical Park Grubu olarak, yurtdışından getirdikleri cihazlarda ACENDIS’in finansman çözümlerinden faydalandıklarını ve faydalanmaya devam ettiklerini belirterek “Hastanelerimizde kullandığımız cihazların büyük bir bölümünü yurtdışından temin ediyoruz. ACENDIS’in sunduğu global finansman çözümleri, uygun faiz oranları ve garantisi ile getirdiğimiz ileri teknoloji cihazlarla sektörümüze yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.


Lansman - Aralık 2015

ACENDIS, Yeni Yenidoğan ve Yetişkin Yoğun Bakım Cihazlarının Türkiye Lansmanı’nı İstanbul’da Gerçekleştirdi!

Bugüne kadar aralarında Türkiye’deki büyük hastane zincirlerinin de olduğu 200’ün üzerinde projenin 300 milyon Euro üzerinde medikal ekipman ihtiyacını karşılayan ACENDIS, temsilciliğini yaptığı Alman üretici Heinen+Löwenstein’ın yeni yenidoğan ve yetişkin yoğun bakım cihazlarının Türkiye lansmanını İstanbul’da gerçekleştirdi.

Temelleri Almanya’da atılan ve sektöründe dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Türk girişimi ACENDIS’in temsilciliğini yaptığı Alman üretici Heinen+Löwenstein’ın yeni yenidoğan yoğun bakım ve yetişkin yoğun bakım cihazlarının lansmanı 19 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. Özel ve Üniversite Hastanelerinin Neonatolog ve Yenidoğan Yoğun Bakım’dan sorumlu Doktorları ile Biyomedikal Yöneticilerinin katıldığı etkinlikte, Heinen+Löwenstein Ürün Müdürü Jörg Marschinke yeni cihazlar ile ilgili detaylı bilgi verirken, Dr. Stefan Bornschein yenidoğanlara yönelik geliştirdikleri özel uygulamaları anlattı. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç.Dr. Merih Çetinkaya’nın Non İnvaziv Ventilasyon ile ilgili bilgi verdiği lansmanda, Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aslı Memişoğlu Leoni Plus HFO ile ilgili deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Lansmanda, yeni yenidoğan yoğun bakım ürünü olan ve prematüre bebeklere verilen oksijene yönelik kontrol sürecini otomatik hale getiren CLAC (Kapalı Devre Otomatik Oksijen Kontrolü) özelliğine sahip Leoni Plus HFO’nun yanı sıra, yoğun bakım hastalarının akciğer fonksiyonlarının yerinde izlenebilmesine olanak veren yeni teknoloji Elisa 800 VIT ventilatör cihazının da tanıtımı gerçekleştirildi. Heinen Löwenstein Ürün Müdürü Jörg Marschinke yaptığı konuşmada “Tübingen Üniversitesi Hastanesi ile Viyana Tıbbi ve Teknik Üniversitesi arasındaki işbirliği ile prematüre bebeklere verilen oksijene yönelik kontrol sürecini otomatik hale getirmek üzere özel bir algoritma geliştirildiğini belirterek, böylece bebeğin kanındaki oksijen konsantrasyonu otomatik olarak ölçümleniyor ve kontrol edilebiliyor” dedi. Marschinke, ayrıca, yoğun bakım hastalarına yönelik geliştirilen yeni Elisa 800 VIT’ten de bahsederek, geliştirdikleri teknoloji ile gerçek ventilasyon sonuçlarının görülebildiğini, yoğun bakım hastalarını yormadan yerinde tüm akciğer fonksiyonlarının izlenebildiğini ve ventilasyon modlarının kolaylıkla belirlenebildiğini belirterek, “Solunum düzensizliği olan ve ventile edilen yoğun bakım hastaları için yüksek risk oluşturan CT taramalarında hastalar yüksek radyasyona maruz kalırlar. Elektrikli Empedans Tomografisi (EIT) ile akciğer fonksiyonlarının anlık görüntülenmesi sağlanarak yoğun bakım hastalarının solunum fonksiyonları en doğru şekilde ve radyasyona maruz kalmalarına gerek kalmadan ayarlanabiiyor” dedi. ACENDIS ile birlikteliklerine de değinen Marchinke “Heinen+Löwenstein olarak, ACENDIS ile bir çözüm ortağı olarak başlayan ve dostluğa dönüşen bir ilişkimiz var. Son yirmi yıldır birlikteyiz. ACENDIS, Türkiye pazarında gelişmemizin önünü açtı” dedi. Doç. Dr. Merih Çetinkaya’nın Non İnvaziv Ventilasyon ile ilgili bilgilendirme yaptığı programda söz alan Yrd.Doç.Dr. Aslı Memişoğlu, Yenidoğan Yoğun Bakım Ventilatörü Leoni Plus HFO ile ilgili yaşadığı bir deneyimden bahsederek, cihazın sağ tarafında yer alan gerçekleşen değerler arasında, gaz transport katsayısı olan DCO2 parametresinin çok az olduğunu, kan gazında karbondioksitin % 100’ün üzerinde görüldüğünü ve ventilasyon ile birlikte, dakikalar içerisinde DCO2’nin yükseldiğini, kan gazına da bakıldığında kaarbondioksitin düştüğünün görüldüğünü belirterek, “Leoni Plus HFO ile sürekli kan gazı almaksızın, karbondioksitte elde ettiğiniz başarıyı DCO2’nin yükselmesi ile de takip edebiliyorsunuz.” dedi. Memişoğlu, hastanın başında olunmadığı gece saatlerinde, asistanların mevcut teknoloji ile ekranın resmini gönderebildiklerini ve hastaya uzaktan müdahalede bulunulabildiğini de sözlerine ekledi.


Akademi - Aralık 2015

ACENDIS’ten Medikal Sektöre AKADEMİ Hizmeti

ürkiye’de her geçen gün sayıları artan, modern teknoloji ile donatılmış 650 özel hastane faaliyet gösteriyor. Bu hastanelerin ameliyathanelerinde, yoğun bakım bölümlerinde her gün binlerce hasta, kendilerini hayata bağlayan cihazlar ile yaşama sarılmaya çalışıyor. Teknolojileri sürekli gelişen bu cihazların etkin kullanımının sağlanması, doktor ve hemşirelere gerekli eğitimlerin verilmesi, bilgilerinin güncellenmesi ve cihazlara ilişkin tüm teknik detayların bilinmesinin sağlanması için bu cihazların sağlayıcılarına önemli görev düşüyor. 20 yıldır, tıbbi cihaz sektöründe faaliyet gösteren ve sağlık sektörünün gelişimine parelel olarak büyüyen Almanya merkezli ACENDIS firması, bünyesindeki yerli ve yabancı eğitmenleri ile hali hazırda devam ettiği cihaz eğitimlerini ACENDIS AKADEMİ çatısı altında toplamaya karar verdi. ACENDIS Satış&Servis Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, yeni teknolojilerin kullanıcılara aktarılmasında sürekliliğe önem verdiklerini belirterek “ACENDIS bir proje firması olduğu için ürün skalasına devamlı olarak güncel teknolojiye sahip ürünler ekleniyor. İleri teknolojiyi temel aldığımız cihazları hastanelerin hizmetine sunarken, bu hastanelerdeki doktor, hemşire ve biyomedikal departmanında görevli personele eğitimlerini büyük bir hassasiyetler gerçekleştirmemiz, bilgilerini güncel tutmamız gerekiyor. Bu sebeple, halen satış sonrası servis hizmetleri bünyesinde devam ettiğimiz ve eğitim sonrası katılımcılara sertifika verdiğimiz cihaz eğitimlerinin, kapsamını genişleterek ACENDIS AKADEMİ bünyesinde toplamaya karar verdik.” dedi. Köroğlu, hastanelerin yanısıra, ileride bu hastanelerde görev yapacak biyomedikal meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerini de kapsayacak bu eğitimleri artıracaklarınında altını çizerek “2015 yılında oluşturmaya başladığımız ACENDIS AKADEMİ’nin organizasyon çalışmalarını 2016 yılının ilk yarısında tamamlamayı hedefliyoruz. Bunca zaman edindiğimiz bilgi ve deneyimimizi kullanıcılara aktarmak, onların hastalara verdiği hizmete katkıda bulunmak, gelecekte hastanelerimizin Biyomedikal Departmanları’nda Teknisyen – Mühendis olarak hizmet vermeye başlayacak olan öğrencilerimize desteğimizi artırarak vermeyi hedefliyoruz. Hali hazırda, Teknik Liseler ve Üniversitelerde eğitimlerimize devam ediyoruz. Ne mutlu bize ki, sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerimiz staj yapmak için firmamızı tercih ediyorlar. ACENDIS AKADEMİ önümüzdeki dönemlerde kapsamını daha fazla zenginleştirerek , etkinliklerini ve kapsamını daha da genişletecektir. Etkinliklerimizi www.acendis.com.tr web adresi AKADEMİ bölümümüzden takip edebilirsiniz.” dedi. ACENDIS markasının oluşturduğu güven ve deneyim ile, gerek Ar-GE çalışmaları ile üretimini yaptıkları kendi markalı ürünlerini, gerekse dünyanın lider üreticilerinin ürünlerini sağlık sektörünün hizmetine sunarken, amaçlarının, bütçesi ne olursa olsun, tüm hastaneleri ileri teknolojiye kavuşturmak olduğunu söyleyen Köroğlu “Bütçeyi teknolojiye değil, teknolojiyi bütçeye uyumlu hale getirerek, sağlığa en iyi hizmeti vermeyi hedefliyoruz” dedi.


Teknoloji - Kasım 2015

Reddot Ödüllü Yeni Yoğun Bakım Ventilatörü ELISA 800 VIT ile Yoğun Bakımlara Yeni Soluk Geldi

20 yıldır, ileri teknolojileri sağlık sektörünün hizmetine sunan Almanya merkezli ACENDIS’in, yoğun bakım çözümü Alman üretici Heinen+Löwenstein’ın yeni ürünü Elisa 800 VIT ile hastanelerin yoğun bakım ünitelerine yeni soluk geldi. Elektrikli Empedans Tomografisi (EIT) ile akciğer fonksiyonlarının anlık görüntülenmesini sağlayan ve ventilasyona bağlı hastaların solunum fonksiyonlarının en doğru şekilde ayarlanmasına olanak veren yeni Elisa 800 VIT, dünya ile aynı anda Türkiye’deki hastanelerin kullanımına sunulmaya başlandı. ACENDIS’in Anestezi ve Yoğun Bakım Ürün Müdürü Yasin Nadir, cihaza ilişkin bilgi vererek “Göğüs röntgenleri, CT taramaları ve MRI gibi radyolojik teknikler akciğerin durumunu anlık olarak gösterirler. Solunum düzensizliği olan ve ventile edilen yoğun bakım hastaları için yüksek risk oluşturan CT taramalarında hastalar yüksek radyasyona maruz kalırlar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, CT taraması bölgesel akciğer fonksiyonu için solunum ayarlamasını optimize etmeye imkan veren mevcut tek prosedürdür, bu yüzden ciddi solunum yetmezliği olan hastalar solunum cihazı ayarlarını optimize etmek için CT taramasına maruz kalırlar.” dedi. EIT’nin, bölgesel akciğer fonksiyonunun, radyasyona maruz kalmadan belirlenebildiği bir başucu yöntemi olduğunu belirten Nadir “Modern EIT'nin ölçüm prosedürü acı vermeyen, zayıf elektrik akımlarının kumaş bir elektrot kayışı vasıtasıyla vücuda verilmesi ve bölgesel ventilasyon görüntüleri ile oluşan voltajdan görülmesidir. Saniyede 50 görüntüye kadar yüksek ölçüm frekansı veren yüksek çözünürlüklü sensörler ile kullanılan EIT, ventilasyon sırasında dinamik değişiklikleri hesaplamak için çok uygundur. EIT ölçümleri ve solunum cihazının ölçülmüş değerleri arasında ağ kurulması, akciğer koruyucu ventilasyon stratejilerinin uygulanmasına imkan vermektedir.” dedi. 2015 yılı Reddot tasarım ödüllerinde, alanında dünyanın en iyi tasarım ödülünü alan yeni Elisa serisi, Türkiye’de Medical Park Sağlık Grubu’nun Kocaeli ve İstanbul Gaziosmanpaşa Hastanelerinde kullanılmaya başlandı.


İstanbul Proje - Kasım 2015

ACENDIS, Türkiye’deki Anahtar Teslim Özel Hastane Projelerine, referansları arasında yer alan Sağlık Grubu’nun, İstanbul Taksim’de açılan yeni hastanesini ekledi.

20 yıldır, Anahtar Teslim Özel Hastane Projelerinin Medikal Çözüm Ortağı olarak hizmet veren Almanya merkezli ACENDIS firması, projelerine, referansları arasında yer alan Sağlık Grubu’nun, İstanbul Taksim’de, 24.000 metrekare kapalı alan üzerine kurulan ve tüm branşları ile Ekim ayı itibari ile hizmet vermeye başlayan yeni hastanesini ekledi.

99 yatak kapasiteli hastanenin, 6 ameliyathanesi, 10 yataklı Yoğun Bakım ve 7 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi bulunuyor. Hastanenin tüm proje sürecinde görev alan ACENDIS Proje Müdürü Başak Güneş Çimili, Grubun diğer hastanelerinde olduğu gibi, Taksim Hastanesi’nde de, medikal cihaz temininin, finansmanının, satınalmasının, medikal cihaz ve ürünlerin lojistiğinin, kurulumunun ve personel eğitimlerinin ACENDIS tarafından gerçekleştirildiğini belirterek “Hastanenin Anestezi ve Yoğunbakım Ünitelerinde ACENDIS’in bu alanda çözümü olan ve distribitörlüğünü yaptığı Alman üretici Heinen+Löwenstein’ın MRI anestezi cihazı Leon MRI, Leon Plus ile Leoni Plus HFO yenidoğan ventilatörlerini kullandık. Ayrıca, Kardiyoloji Ünitelerinde İsviçre’li üretici Schiller, Cerrahi Endoskopi Sistemlerinde Alman üretici Richard Wolf, KBB Teşhis ve Tedavi Ünitelerinde yine Alman üretici Otopront, Paslanmaz Çelik Fonksiyonel Sistemlerinde Alman üretici Blanco Professional’ın ürünlerini kullandık. Hasta Sedyesinde ise yine üst segment çözümümüz Alman Wissner-Bossherhoff/Linet Grup ürünlerini kullandık“ dedi.

Çimili, ilk hastanesini 1991 yılında Kadıköy’de hizmete açan Sağlık Grubu’nun, bugün, bünyesinde 18 hastane ve 13 tıp merkezi ile hizmet verdiğini belirterek “ACENDIS olarak, sağlık gibi hassas bir alanda hizmet vermenin bilinci ile, ülkemiz sağlık sektörünü üst segmentlere taşıyan ve dünyanın birçok ülkesindeki hastaların tedavileri için ülkemizi tercih etmelerini sağlayan, üstün donanıma sahip hastanelerimizin büyümesine ve gelişimine ortak olmak ve birlikte yol alıyor olmak gurur verici” dedi.


Teknoloji - Kasım 2015

Dünya’nın Paslanmaz Çelik Devi “Türkiye Modern Hastane Projeleri ile Dikkat Çekiyor”

Fonksiyon ve dizaynları ile Red Dot Awards (Red Dot Ödülleri) ödülünü alan, yeni- likçi ürünleri ile fonksiyonel mobilyaları, işlevsel arabaları, sterilizasyon alanı ve gıda dağıtımı alanlarında tüm hastane için sistem ve çözümler sunan, dünyanın paslanmaz çelik devi Alman üretici Blanco’nun Uluslarası Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Wolfgang Palesch, Türkiye Sağlık Sektörü’nün, son yıllarda, kalite alanındaki iddiasını dünyaya kanıtladığını söyledi. Türkiye’nin Sağlık Turizmi alanında ilginç bir pazar haline geldiğini söyleyen Palesch, “Çok modern hastane projeleri yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda bu eğilimin yükselişte olacağını öngörüyoruz” dedi.

“Blanco olarak, 2016 yılında, catering ve medikal alanlarda, ihracat oranımızı yüzde 50 oranında arttırmayı hedefliyoruz. Bu yüzden Doğu - Batı Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki çekirdek ve gelişmekte olan piyasalara dikkatimizi yoğunlaştırrmaktayız.” diyen Palesch, yeni ürünleri packing table’ın piyasada devrim yarattığını belirterek, hijyen için akıllı çözümler ile bağlantılı fonksiyonel ürünlerin günlük yaşama renk kattığını söyledi. Türkiye pazarında iş ortaklarının ACENDIS olduğunu söyleyen Palesch “Anahtar Teslim Hastane Projelerinin Medikal Çözüm Ortağı olarak 20 yıldır hizmet veren ACENDIS gibi kaliteli bir kuruluş ile çalıştığımız için gururluyuz. Almanya (Hannover) ve İstanbul’daki ofisleri birbirini mükemmel olarak tamamlamakta ve ihtiyaçlara mükemmel cevap verebilmekteler” dedi. Birlikte çalıştıkları firmalarda güvenirliğin en önemli unsur olduğunu belirten Palesch “Birlikte çalışma, güvenilirlik ve yıllar içinde gelişen güven duygusu ACENDIS ile birlikte çalışmanın başlıca avantajlarıdır” dedi. Palesch, Blanco Professional’ın hastanelere yönelik ürünlerine www.acendis.com.tr ve www.blanco-professional.com adreslerinden ulaşılabileceğini ilave etti.


© 2019 ACENDIS. Tüm Hakları Saklıdır.