Üniversite Klinikleri Almanya'da Yeni Standartları Belirliyor

Tıp eğitiminde yapılan araştırmaların ve elde edilen bilgilerin klinik uygulamalar olarak entegre edildiği öncü kurumlardan olan üniversite klinikleri Almanya'da da geleceğin hastaneleri olma yolunda önemli gelişmelere imza atmaktalar. Almanya'da bulunan Universitätsklinikum Schleswig-Holstein (Schleswig-Holstein Üniversite Kliniği) de dünya çapında en modern medikal merkezlerden biri olarak kuruldu.

7 yıllık planlama ve 4 senelik yapım aşamasından sonra 300 Milyon Euro´dan fazla maliyete sahip olan bu yeni üniversite kliniği 2019 yılında Kiel'de hizmete girdi. UKSH (Universitätsklinikum Schleswig-Holstein) Kiel ve Lübeck'te faaliyet gösteren ve Kiel'de Prof. Dr. Norbert Weiler ve Lübeck'te Prof. Dr. Carla Nau başkanlığında anestezi, yoğun bakım, acil tıp ve ağrı yönetimi alanlarında faaliyet gösteren 80 klinik ve kurumlardan oluşmaktadır.

UKSH Lübeck ve Kiel'in yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Jens Scholz'e göre, dünyanın en büyük hastane projelerinden biri olan bu inşaat projesi hasta bakımında, araştırma, eğitim ve dijital sağlık dünyası alanlarında yeni standartları belirlemektedir. İnşaatın planlandığı aşamada Lübeck ve Kiel kampüsü için olan tüm medikal teknoloji için yüz milyonlar hacmindeki ihalede teklif talepleri kademelendirildi ve yayınlandı. Çözüm ortaklarımızdan Löwenstein Medical firması ihale kapsamında benzersiz ürün portföyünü ve Avrupa Birliği içindeki karşılaştırılabilir referans projelerini tanıttı. Diğer noktaların yanısıra, UKSH yenilik, işlevsellik, klinik mükemmeliyet, dijitalleşme, veri akışı, iş akışı optimizasyonu, modern hizmet konseptleri ve çok daha fazlasına ilişkin tüm yoğun bakım üniteleri için gerekli eksiksiz bir konsepte sahip yüksek kaliteli ekipmana ihtiyaç duymaktaydı. Löwenstein Medical firması görüşmeler esnasında teknolojik liderliği ve ventilasyon teknolojisindeki yeni sistem çözümleri konusunda hastane yönetimini ikna etti.

UKSH yoğun bakım alanında ve bireyselleştirilmiş hasta bakımında, ventilatöre entegre başucu görüntüleme teknolojisi ve "walking ICU '' konsepti ile, Löwenstein Medical tarafından geliştirilmiş türbinli ve birbirleriyle bağlantılı yoğun bakım ventilatörleri sayesinde yeni standartları belirlemektedir. Elisa 800VIT ile tedavi eden personele yatak başında elektrik impedans tomografisini yapabilmeleri imkanını sunarak hastanın CT'e götürülmesi gibi lojistik zorlukları aşmada yardımcı olmaktadır. ''Walking ICU'' konsepti de türbinli elisa500 ventilatörü gibi ventilatörler sayesinde weaning sürecini hızlandırmakta ve tam mobilizasyona en kısa sürede geri dönülebilmektedir.

Bu yenilikler "Big Data'' ve "networked medical technology" başlıkları altında yer almaktadır. Toplanan tüm veriler merkezi olarak depolanır ve araştırma amaçlı, alarmların

dağıtılmış alarm sistemine bağlı alarmların transmisyonu ve dijital hasta kayıtlarına bağlantıları için merkezi olarak kaydedilir. elisa@ megs (bir tıbbi cihaz arayüzü) ile yeni bir çığır açarak özelleştirilmiş çözümlerle yukarıda belirtilen tüm gereksinimleri karşılayabilmektedir.

Löwenstein Medical bu proje kapsamında yoğun bakım üniteleri için 285 adet elisa 800 VIT ventilasyon sistemleri ve 50 adet elisa 500 ventilatörleri tedarik etmiştir. Löwenstein Medical için UKSH projesi tıbbi teknoloji dünyasında benzersiz olan projelerinden biri olarak referans projesi olmuştur.

Kaynak: Löwenstein Medical Magazine, November 2019 Issue, s. 18,19

© 2019 ACENDIS. Tüm Hakları Saklıdır.