Meme Kanserinde Yapay Zeka Teknolojisi

Meme kanseri mamografisinin doğruluğunu ve etkinliğini arttırmak için Google tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi meme kanseri tahminini bazı durumlarda en iyi radyaloglardan daha iyi yapabildi. Sistem değerlendirmeleri meme kanseri taramasının doğruluğunu ve verimliliğini artırmak için yeni klinik çalışmalara öncülük edecek.

Nature dergisinde verilen habere göre Google´ın Google Health ve DeepMind birimi London Imperial College ile birlikte geliştirdikleri yapay zeka (AI) sistemini araştıran bilim adamları İngiltere'de üç farklı hastaneden, 2012-2015 yılları arasında meme kanseri taraması yapılan ve yaş ve muayene gibi belirli kriterlere uyan toplam 13.918 kadın hakkında veri topladılar. 26.000 vaka sistem eğitildikten sonra sistemi test etmek için kullanıldı. Aynı işlemi bir ABD hastanesi olan Northwestern Memorial Hospital’den 2001'den 2018’e kadarki hastane verileri üzerinde de uyguladılar. Araştırmalar sistem sayesinde false positives durumlarında (hastalık orada olmadığı zaman hastalığı tahmin etmede) % 5,7 ve % 1,2 (ABD ve İngiltere’de) ve false negatives (olumsuzun tahmin edilmesi ama bu tahminin yanlış çıkması) durumlarında % 9,4 ve % 2,7 oranlarında azalma gözlemlemişlerdir.

Altı radyologdan oluşan bağımsız bir çalışmada, AI sistemi tüm insan okuyuculardan daha iyi performans gösterdi: AI sistemi için alıcı çalışma karakteristik eğrisinin (the receiver operating characteristic curve) (AUC-ROC) altındaki alan, ortalama radyolog için olan AUC-ROC'dan % 11.5’lik mutlak bir farkla daha büyüktü. AI sisteminin İngiltere'de kullanılan çift okuma işlemine katıldığı bir simülasyon da yapıldı ve AI sisteminin düşük performans göstermediği ve ikinci okuyucunun iş yükünü % 88 oranında azalttığı görüldü. Bu sistemin doktorlara meme kanseri mamografilerini değerlendirmelerinde yardımcı olması amaçlanmakta.

© 2019 ACENDIS. Tüm Hakları Saklıdır.